Kafamda Sorular Hidrolik Pompa Niye Bozuldu?


Hidrolik sistemlerle uğraşan, bu ürünlerin satışını yapan bir çok kişinin yabancı olmadığı bu sorulara cevap arayalım.

Devamını Oku

Hidrolik Valfleri Anlamak


Bir hidrolik ekipmanın bileşenlerini incelediğinizde, bunun içinde bir veya daha fazla hidrolik valf bulabilirsiniz. Piyasada, farklı üreticiler tarafından geliştirilen farklı tipte hidrolik valfler mevcuttur. Bu valfler, verilen işe bağlı olarak çeşitli işlevleri yerine getirir. Bazı hidrolik ekipman tek bir valf gerektirirken, bazıları çalışmak için valf kombinasyonunu kullanır.

Devamını Oku

Hidrolik Sistem Parçaları ve Görevleri


Basınçlı sıkıştırılamaz hidrolik sıvıları kullanarak enerji aktaran her sistem bir hidrolik sistemdir. Yani, bir kapta depolanan hidrolik bir sıvıya bir basınç uygulandığında, her yöne eşit olarak dağıtılacaktır.

Devamını Oku

Değişken Deplasmanlı Paletli Pompa


Paletli bir pompa, bir rotordaki yuvalarda kayan bir dizi kanatçık içerir ve rotor merkezi değiştirerek basınç kontrollü değişken deplasman pompası oluşur.

Devamını Oku

Değişken Deplasmanlı Pistonlu Pompa


Yüksek verimlilik, yüksek basınçta kullanım kolaylığı ve çeşitli kontrol tipleri pistonlu pompaların avantajlarıdır.

Devamını Oku

Değişken Deplasmanlı Pompaları Anlamak


Hemen hemen her hidrolik uygulamada hidrolik pompa kullanılır. Bir pompa, mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştürme görevini yerine getirir. Sıvıyı rezervuardan alır ve sistemdeki diğer bileşenlere borularla aktarır. En basit el pompalarından karmaşık pistonlu ve dişli pompalara kadar birçok hidrolik pompa sınıflandırmasını bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Düşük Debi ve Basınç Verimsiz Pompa


Her hidrolik sistem için hidrolik pompa verimliliği önemlidir. Pompa, mekanik enerjinin hidrolik enerjiye dönüştürülmesinde kilit rol oynar. Pompa verimsizliğinin önemli nedenleri arasında düşük yağ seviyesi, düşük yağ viskozitesi, arızalı aşınmış iç bileşenler, vb. sorunlar bulunur.

Devamını Oku

Hidrolik Pompadan Anormal Ses Gelmesi


Hidrolik sistemin en büyük avantajlarından biri, nispeten daha sessiz çalışmasıdır. Böylece, hidrolik pompadan veya başka bir sistem bileşeninden gelen ses kolayca tespit edilebilir. Hidrolik pompandan anormal ses gelmesi nedenlerinin ilk akla gelen nedenleri; kavitasyon, emiş hattından hava alma, kaplin bağlantısının yanlış hizalaması ya da hasar görmüş olmasıdır.

Devamını Oku

Hidrolik Pompa Arızalarına Yaklaşım


Hidrolik sistemdeki bir pompa ne kadar önemlidir? Hiç şüphe yok ki, yüksek basınçlı sıvı akışı olduğunda, o zaman bu hidrolik sistem bir pompaya sahip olacaktır. Hemen hemen her büyük, orta veya küçük hidrolik sistem, bir tank (depo) da depolanan sıvıyı bir hidrolik pompa ile basınçlandıracak ve diğer hidrolik sistem bileşenlerine doğru iletecektir.

Devamını Oku