Düşük Debi ve Basınç Verimsiz Pompa

22.08.2019

Her hidrolik sistem için hidrolik pompa verimliliği önemlidir. Pompa, mekanik enerjinin hidrolik enerjiye dönüştürülmesinde kilit rol oynar. Pompa verimsizliğinin önemli nedenleri arasında düşük yağ seviyesi, düşük yağ viskozitesi, arızalı aşınmış iç bileşenler, vb. sorunlar bulunur.

Hidrolik yağ ile ilgili sorunları çözmek için gereken çözümler hidrolik yağı boşaltmak veya istenen seviyeye kadar yeni yağ doldurmaktır. Aşınmış iç parçalar (pistonlar / valfler) verim düşmesine, sistemin yavaşlamasına ve ısıya neden olur.

Bu aşınmalar, özelliğini yitirmiş akışkanlar, kirletici maddeler vb. hataların sonucu olabilir. Yukarıda belirtilen sorunların çoğu sadece hidrolik pompayı sökdükten sonra iç akşamlarda yapılan incelemelerde anlaşılabilir. Hidrolik pompa revizyonu, arızalı iç bileşenlerin yenileri ile değiştirilerek test edilmesidir.Yapılan değişimler sonucu test makinasında pompa verimliliği ölçülür ve raporlanır.

Bu hidrolik pompanın yeniden revizyon yapılmasında meydana gelebilecek herhangi bir hata, sistemin çalışmamasına diğer ekipmanlara zarar vermesine neden olabilir. Yüksek basınç altında çalışan hidrolik sistem elemanlarının tamir bakım işlemleri konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.