Değişken Deplasmanlı Pompaları Anlamak

23.08.2019

Hemen hemen her hidrolik uygulamada hidrolik pompa kullanılır. Bir pompa, mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştürme görevini yerine getirir. Sıvıyı rezervuardan alır ve sistemdeki diğer bileşenlere borularla aktarır. En basit el pompalarından karmaşık pistonlu ve dişli pompalara kadar birçok hidrolik pompa sınıflandırmasını bulabilirsiniz. El pompası, işlemi başlatmak için mekanik kuvvet gerektirir, oysa karmaşık pompalar, hidrolik pompaları etkinleştirmek için içten yanmalı ya da elektrikli motorlar kullanır. Ormancılık ekipmanları, madencilik makineleri, ekskavatörler, damperli kamyonlar, vinçler, greyderler, yükleyiciler vb. hidrolik pompa uygulamalarını kullanır. Sabit deplasman ve değişken deplasman, hidrolik pompaların iki ana sınıflandırmasıdır.

Değişken deplasman olmayan hidrolik pompalar sürekli ve basınç değişikliklerinden bağımsız olarak sabit hızda yaklaşık sabit bir akış üretir. Burada değişken deplasmanlı pompa adı verilen pompayı tartışacağız. Değişken deplasmanlı pompa, mekanik enerjiyi (motorun veya motorun dönüşü) hidrolik enerjiye dönüştürür. Ancak, bazı değişken pistonlu pompalar da ters işlemleri gerçekleştirir. Yani, hidrolik enerjiden mekanik enerjiye dönüşüm (hidrolik motorun işlevi). Değişken deplasmanlı pompanın akış hızı ve çıkış basıncı çalışması sırasında değiştirilebilir. Bu pompalar genellikle çok çeşitli aletlere güç sağlamak için kullanılır. Ancak, bu tür pompalar diğerlerine kıyasla daha karmaşık ve pahalıdır. İnşaat, madencilik, tarım, petrol ve gaz endüstrisi ve diğer birçok endüstri değişken deplasmanlı pompa uygulamalarını kullanır. Bu pompalar manuel kontrol gerektirmez. Hidrolik silindir ve hidrolik motorların hızını kontrol eden valfler akışkan akış hızını kontrol eder. Bu nedenle, değişken deplasmanlı pompalar sabit deplasmanlı pompalardan daha fazla enerji verimlidir.

Değişken deplasmanlı pompalarda, hiçbir aktüatör çalışması yapılmıyorsa, devrenin etrafındaki yağı hareket ettirerek ısı üretilmez. Bu pompalar yalnızca gerektiğinde enerji üretir. Ayrıca, bu pompalar akış kontrol ve basınç kontrol valflerinin kullanımını azaltır.

Pistonlu pompalar ve paletli pompalar, değişken deplasmanlı pompaların iki kategorisidir. Değişken deplasmanlı pistonlu pompaların geniş hacimsel ve basınç verimliliği aralığı paletli pompalardan daha popüler hale getirir.